

Připravte se!
Autobus Příjezd za 3 minuty.
Oskenujte pro stažení aplikace
Přímé spoje do města
|
21 |
Počet zastávek
|
2 |
Země
|
Česká republika |
Město Český Krumlov se nachází v Jihočeském kraji asi 22 kilometrů jihozápadně od krajských Českých Budějovic. Je oblíbeným turistickým cílem českých i zahraničních turistů, kteří zde objevují nad 300 památkově chráněných objektů včetně druhého největšího hradního a zámeckého komplexu v Čechách či nejstaršího barokního divadla na světě. Obě pamětihodnosti jsou zapsány na seznamu památek UNESCO. I okolí Českého Krumlova má návštěvníkům co nabídnout, město tak můžete využít jako výchozí místo pro další výlety.
Hradní a zámecký komplex. Hrad byl založen ve 13. století Vítkem II. z Krumlova, který byl v průběhu dalších století přestavěn na zámek. Dnešní podobu získal komplex v 18. století za vlády Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu. Areál hradu a zámku je členěn na pět nádvoří, které si postupně můžete bezplatně projít. Při vstupu na II. nádvoří tu v hradním příkopu můžete dokonce obdivovat hradní medvědy, kteří jsou na krumlovském panství chováni již od 17. století. Nejpůvodnější částí hradu je tzv. Dolní hrad, hlavní části areálu mezi III. a IV. nádvořím se potom nazývá Horní hrad. Zajímavým prvkem je i Plášťový most spojující zámek se zámeckou zahradou a barokním divadlem. To bylo postaveno roku 1681 a je vůbec nejstarší na světě. V zámecké zahradě, rozdělené na francouzskou a anglickou část, máte možnost odpočinout si na některé z laviček.
Vnitřní město je centrální částí Českého Krumlova a je obklopené meandrem Vltavy. Pokud se vydáte z autobusového nádraží, kde staví autobusy FlixBus, budete pravděpodobně právě tudy k zámku procházet. Na náměstí Svornosti si tu všimněte renesanční radnice z druhé poloviny 16. století a kašny s morovým sloupem. Památkou pozdní gotiky z 15. století je kostel svatého Víta. Tuto dominantní a nepřehlédnutelnou stavbu historického vnitřního města hledejte kousek od zmíněného náměstí. Při procházce si všimněte i dalších významných budov nacházejících se na hlavní turistické uličce města – Vlašskěho dvůra, gotické stavby s renesanční výzdobou a fasádou či pozdně gotického domu s raně renesančními prvky, tzv. Kaplanky.
Poslední krumlovskou částí, která stojí za návštěvu, se jmenuje Latrán. Ten se nachází v podhradí zámku za řekou severně od Vnitřního města. Ze zajímavých míst tu stojí za zmínku Budějovická brána, jenž je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou bránou z původního středověkého opevnění. Taky tu stojí zámecký pivovar, dnes pivovar Eggenberg, ve kterém můžete ochutnat speciální místní pivo.
První zmínka o Krumlově pochází z poloviny 13. století, nejstarší osídlení ale na tomto území spadá do paleolitu neboli starší doby kamenné. Je zde doloženo keltské a později i slovenské osídlení datované od 6. století našeho letopočtu. Území se nachází na důležité obchodní stezce podél Vltavy, což přitahovalo pozornost i v dalších letech. V raném středověku se tu usídlil rod Víkovců, který si kromě svého hlavního panství Rožmberk založil i hrad v Českém Krumlově. Ve 14. století se pak hrad Krumlov stal hlavním sídlem rodu. V té době zaznamenalo město i hrad největší rozkvět. Stavěly se honosné měšťanské domy, rozvíjela se řemesla i obchod, byl založen pivovar. Za třicetileté války byl Český Krumlov několikrát vypleněn. Od 18. století město ovládali Schwarzenberkové, v září 1938 zde proběhly lehčí boje mezi Němci a Čechoslováky. Po druhé světové válce došlo k odsunu německy mluvícího obyvatelstva a z Českého Krumlova se stalo jednou z center cestovního ruchu v zemi.
Jméno Českého Krumlova je odvozeno z německého výrazu Krumme Aue, což v překladu znamená „Křivý luh“. Tento název byl odvozen podle tvaru, na kterém město leží, tedy v esovitě zakřivených meandrech Vltavy.
Oblíbeným turistickým cílem v okolí Českého Krumlova je 8 kilometrů vzdálený středověký klášter Zlatá Koruna. Dostanete se k němu pěšky podél řeky Vltavy, případně si můžete půjčit loď a připlout sem na vodě. Dýchat tu na vás bude historie ze všech stran, a pokud byste se chtěli dozvědět víc, máte možnost jít i na prohlídku kláštera.
Celodenní pěší výlet pak můžete podniknout na nejvyšší horu Blanského lesa – na Kleť. Cesta vede z Krumlova pořád do kopce, až se po 7 kilometrech dostanete na 1084 metrů vysoký vrchol. Na něm se nachází nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, ze které se vám po zaplacení drobného vstupného jako odměna naskytne překrásný výhled na celé okolí. Uvidíte i město České Budějovice, vrcholky Šumavy a v případě hezkého počasí i rakouské Alpy.
Směrem proti proudu Vltavy se můžete dostat do městečka Rožmberk, jehož historické jádro bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Nejvýznamnější památkou je zde rozsáhlý hradní komplex na ostrohu nad řekou Vltavou založený Rožmberky okolo roku 1250. Je přístupný veřejnosti a vy si můžete vybírat ze dvou prohlídkových okruhů.
Mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi stojí ještě za návštěvu romantická hradní zřícenina Dívčí Kámen. Tyčí se na vysoké skále nad soutokem Vltavy s Křemežským potokem. Nedaleko tohoto oblíbeného výletního cíle se pak v obci Třísov nachází keltské opipidum, založené pravděpodobně již ve 2. století.
Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.
Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.