

Připravte se!
Autobus Příjezd za 3 minuty.
Oskenujte pro stažení aplikace
Zobrazit tuto adresu v mapách Google
Zobrazit tuto adresu v mapách Google
Přímé spoje do města
|
246 |
Počet zastávek
|
3 |
Země
|
Německo |
Nachází se ve Středočeském kraji asi 60 kilometrů východně od Prahy. Městem protéká řeka Labe, která se zde stáčí ze západu směrem na sever. V Kolíně žije necelých 31 tisíc obyvatel.
V Kolíně najdete řadu historických míst, která stojí za návštěvu. Centrum města navíc bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací a zachovalo si svůj původní středověký půdorys. Chrám sv. Bartoloměje je dominantou města. Byl vybudován ve druhé polovině 13. století v raně gotickém stylu. Později byl pak známým archiktektem Petrem Parléřem rozšířen a přestavěn. Do kostela se můžete jít podívat zadarmo. Na Karlově náměstí hledejte novorenesanční radnici, morový sloup a v jeho jihozápadní části také části bývalého židovského ghetta se synagogou ze 17. století. Z Kmochovy nebo Sluneční ulice západně od centra města můžete navštívit druhý nejstarší a druhý největší židovský hřbitov Čechách. Byl založen údajně v roce 1418 a do dnešní dob se zachovalo kolem 2600 náhrobků. Pozor, pro prohlídku hřbitova je potřeba se objednat v městském turistickém informačním centru. V Kolíně se nacházejí i další významné stavby, barokní (původně gotický) kostel sv. Víta na Zálabí, kostel Nejsvětější trojice s kapucínským klášterem či chrám sv. Jana Křtitele.
Kolín založil kolem roku 1261 český král Přemysl Otakar II, území města bylo ale pravděpodobně osídleno mnohem dřív, již v době Slovanů v 6. století. Ve středověku byl Kolín chráněn městským opevnění z dvojitého pásu kamenných hradeb. Od 14. století se na Kolínsku začali usazovat Židé, kteří v průběhu staletí dosáhli významu jedné z největší a nejvlivnější komunity rakouské monarchie. Jejich poklidný život přerušily až masové deportace do koncentračních táborů během druhé světové války. V roce 1757 proběhla nedaleko Kolína slavná bitva Sedmileté války, ve které se střetla vojska pruského kále Friendricha II. s rakouskými jednotkami. Po napoleonských válkách došlo ve městě k rozvoji průmyslu. Vznikly zde především továrny s chemickým zaměřením.
Ty nejlepší kolínské mejdany se konají v music clubu Staré lázně, který pravidelně žije v pátek a sobotu až do brzkých ranních hodin.
Spíše než Kolín samotný pro vás bude zajímavostí okolí, kde se toho nachází opravdu hodně k vidění.
Necelých deset kilometrů daleko najdete Kutnou Horu, město založené v souvislosti s těžbou stříbra ve druhé polovině 13. století. Jeho historické centrum je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Vaše kroky povedou ke gotickému Chrámu svaté Barbory (patronce horníků), který je unikátní svou velikostí a mohl by směle konkurovat katedrále sv. Víta v Praze. V centru stojí za návštěvu i Vlašský dvůr, což byl původně královský palác s mincovnou vybudovaný ve 13. století. Právě tady se razily slavné stříbrné mince – pražské groše. Dnes slouží jako muzeum.
Při procházce centrem narazíte na Václavském náměstí na pozdně gotický měšťanský dům zvaný Kamenný, vaši pozornost jistě upoutá i Hrádek, původně gotická tvrz stojící nad údolím řeky Vrchlice. Od roku 1996 v něm sídlí České muzeum Stříbra.
V městské části Sedlec můžete zavítat do Sedlecké kostnice pod kostelem Všech svatých.
Po červené turistické značce se za šest a půl kilometrů z Kutné Hory dostanete k zámku Kačina z počátku 19. století. Velkolepá zámecká budova na půdorysu otevřené podkovy se řadí mezi nejvýznamnější empírové stavy v České republice. Interiéry zámku si prohlédnete při některé z prohlídek, které tu máte jako součást muzea českého venkova na výběr. Po zmiňované turistické značce pak můžete dojít zpátky do Kutné Hory nebo do Kolína.
Z Kolína se snadno dostanete i do historického města Čáslav, kde můžete pozorovat unikátní zachovalé pozůstatky městských hradeb včetně tzv. Otakarovy věže – jedná se o zrekonstruovanou synagogu nebo římskokatolický chrám svatého Petra a Pavla. V roce 1910 byly právě v tomto kostele nalezeny údajné kosterní pozůstatky husitského vůdce Jana Žižky z Trocnova, jež jsou vystaveny v čáslavském městském muzeu. V těsné blízkosti města najdete muzeum zemědělské techniky s jednou z největších sbírek historických strojů v Evropě.
Kouřim leží západně od Kolína. Město má pozoruhodně zachovalý celek se středověkým půdorysem, uvidíte původní gotické hradby a kostel sv. Štěpána na náměstí. Dalšími zajímavými místy k návštěvě jsou 34 metrů vysoká goticko-renesanční zvonice či muzeum lidových staveb.
V lázeňském městě Poděbrady tvoří dominantu místní zámek a pomník Jiřího z Poděbrad od sochaře Bohuslava Schnircha. Zámek vznikl přestavbou původního hradu z dob Přemysla Otakara II., v současnosti je zde muzeum. Na Jiřího náměstí pak navazuje rozsáhlý lázeňský park, který sahá až k nádražní budově. Ta je vůbec prvním funkcionalistickým nádražím v České republice. Stejný styl reprezentuje v Poděbradech ještě více než desítka budov. Ve městě se pravidelně koná mnoho festivalů a slavností, za zmínku stojí zejména Historické slavnosti krále Jiřího. Za přírodou se vydejte například do Žehuňské obory s Žehuňskými rybníky, hlavní vstup do obory je koncipován od východu ve směru z Chlumce nad Cidlinou tzv. Bludskou bránou z 18. století. Leží 17 kilometrů severovýchodně od Kolína.
V obcích Křečhoč a Nová Ves najdete pomníky zmiňované bitvy u Kolína ze Sedmileté války.
Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.